English Winter Camp 2014 – podsumowanie

Inicjatywa English Summer/ Winter Camp zrodziła się w gdańskim oddziale Project Management Institute (PMI GB) w 2004 roku. Wtedy to po raz pierwszy zorganizowany został obóz dla grupy dzieci z najbardziej potrzebujących środowisk. Miał on na celu, po pierwsze, podniesienie znajomości języka angielskiego, po drugie, wprowadzenie podstaw zarządzania projektami, a jednocześnie zapewnienie wspaniałej i kreatywnej zabawy. W 2010 roku, po kilku zakończonych sukcesem edycjach letnich narodziła się idea rozwoju programu i poszerzenia go o edycję zimową.

„Jestem idealistką, a świat nie jest idealny. Jednak zamiast siedzieć z założonymi rękami wierzę, że razem, w zespole, możemy zmieniać ten świat na lepsze. Dodatkowo, praca społeczna to poligon przywództwa, i żaden, nawet największy projekt komercyjny, nie nauczył mnie tak wiele jak udział w projektach charytatywnych. Jak słyszę: <<ale ona/ona ma doświadczenie tylko w projekcie społecznym>>, to  zawsze mam ochotę zaprosić mojego rozmówcę do spróbowania swoich sił w tym tylko projekcie, niestety często bez skutku. Od kilku lat działam aktywnie w PMI, a od 2009 roku jestem zaangażowana w organizację obozu English Camp, początkowo jako kierownik projektu (dwie pierwsze edycje), a następnie kierownik programu i  sponsor. Z radością  też obserwuje jak ta inicjatywa się zmienia, jak przyciąga nowe osoby i firmy – obecnie w organizację każdego z obozów zaangażowanych jest ponad 100 wolontariuszy oraz ponad 20 firm. Cieszę się bardzo, że udaje się budować samoorganizujące się, kreatywne zespoły projektowe, dzięki czemu nie tylko sam obóz z edycji na edycję staje się bogatszy w atrakcje, ale również wolontariusze mają coraz większe możliwości rozwoju, a ich kariera nabiera tempa” – mówi Małgorzata Kusyk, Dyrektor PMI Gdańsk Branch.

Oprócz codziennych, 3-godzinnych zajęć z wykwalifikowanymi lektorami, dzieci biorą udział w licznych grach, zabawach i zajęciach z wolontariuszami. Program zajęć formułowany jest w taki sposób, aby dzięki uczestnictwu w obozie dzieci nabrały i wzmocniły wiarę we własne możliwości, nauczyły się radzenia ze stresem oraz agresją. PMI jako inicjator i główny organizator tego wydarzenia prowadzi także różnego rodzaju warszaty, których założeniem jest przybliżenie tematyki zarządzania projektem, jak również nauczyć współpracy w grupie poprzez zabawę.

W trakcie ferii zimowych 2014, 36 dzieci z kilku ośrodków z województwa pomorskiego miało szansę wziąć udział w piątej edycji English Winter Camp, która miała miejsce w Zepsole Szkół w Darżlubiu. W okresie 19 stycznia – 1 lutego, poza 30 – godzinnymi zajęciami języka angielskiego, dzieci miały okazję uczesniczyć w kuligu oraz wybrać się na wycieczkę do Pałacu w Rzucewie, poznały także tajniki przygotowywania ceramiki poprzez warsztaty robienia aniołków, uczyły się dekorować wypiekane babeczki, jak również wzięły udział w warsztatach konserwatorsko – chemicznych. Ponadto, niemal każdego dnia dzieci do swojej dyspozycji miały salę gimnastyczną, w której uprawiały różnego rodzaju sporty (siatkówka, koszykówka, piłka nożna), jak również organizowały mini turnieje sportowe.

Jedno na pewno można stwierdzić, na EWC 2014 nikt nie wiedział co to nuda. Do najważniejszych należało jednak popołudnie i wieczór poprzedzające zakończenie obozu. W przedostatni dzień, 31 stycznia 2014 roku, odbyła się uroczysta Ceremonia Zamknięcia obozu połączona z charytatywnym Pokazem Mody. Otwarcia dokonała Project Manager EWC 2014, Karolina Łętowska. Był to dzień pełen emocji zarówno dla uczestników, jak i organizatorów, w szczególności jednak dla dzieci, które mogły, z niekiedy niemałą jednak tremą zaprezentować się na wybiegu. Miały one na sobie odzież marki Reserved Kids, którą następnie otrzymały na własność od organizatora tego wydarzenia – Złotego Sponsora EWC 2014, firmę LPP S. A. Firma ta już po raz trzeci przyczyniła się do organizacji tego typu wydarzenia.

Po zakończeniu pokazu mody dzieci otrzymały moc braw, a błyskom fleszy i zachwytom gości przybyłych nawet pomimo zasp i mrozu nie było końca. Dzieci otrzymały nagrody i dyplomy za zachowanie, wyniki w nauce języka angielskiego, jak również za czystość w pokojach, którą utrzymywały w trakcie obozu. Były też pytania ze strony dzieci do organizatorów o kolejną edycję obozu, co cieszy najbardziej, gdyż dzięki temu zaangażowani w tą inicjatywę wolonatriusze i organizatorzy obozu widzą, że ich poświęcenie ma sens.

Po zakończonym obozie nie zwalniamy tempa, 19 lutego br. dzieci, ich opiekunowie, nasi sponsorzy, partnerzy, patroni i wolontariusze będą mieli okazję spotkać się w Loopy’s World w Gdańsku na spotkaniu poobozowym. A już w maju kolejna grupa projektowa rozpoczyna pracę nad jedenastą edycją letnią English Camp.

– Pragniemy serdecznie podziękować za wkład w organizację minionego obozu wszytskim, którzy w nim wzięli udział i przyczynili się do jego realizacji po raz piętnasty. Była to inetnsywna praca ponad 60 wolonatriuszy przez prawie 3 miesiące, dzięki czemu ponownie odnieśliśmy sukces organizacyjny. Dziękujemy za okazane nam wsparcie w różnej formie wszystkim sponsorom, partnerom, patronom, których lista jest bardzo długa i miejmy nadzieję, że sukcesywnie będzie się poszerzać. To również dzięki nim dzieci, których rodziców, bądź opiekunów nie stać na ferie, mogły spędzić niezapomniane dwa tygdonie. – powiedziała po pokazie Ada Grzenkowicz, Project Manager ESC 2014.